Jezu, przyjdź już, bo ja dłużej tego nie zniosę

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej dotyczący bezpieczeństwa higienicznego w kościołach w czasie pandemii – Źródło: ksieza.archwwa.pl

” Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dziękuje wszystkim Księżom za zaangażowanie duszpasterskie w czasach kryzysu epidemicznego, które wciąż wiąże się z wieloma uciążliwościami, mimo zniesienia najbardziej restrykcyjnych obostrzeń. W związku z tym przypomina o konsekwentnym stosowaniu higienicznych zasad bezpieczeństwa, w duchu odpowiedzialności za zdrowie innych oraz własne. Przestrzeganie tych zasad w widoczny dla wiernych sposób przyczyni się do tego, iż w poczuciu zaufania będą oni uczestniczyli w życiu sakramentalnym i parafialnym w czasie pandemii. Będzie też przykładem prawidłowego zachowania dla innych.

1. Podczas Mszy św. i nabożeństw wierni w kościołach powinni zachowywać dystans między sobą i muszą stosować maseczki zakrywające usta i nos. Należy przypominać o tym obowiązku najlepiej podczas każdej Mszy świętej.

2. Obowiązek noszenia maseczki powinien dotyczyć również księży, gdy nie sprawują Eucharystii, a podejmują inne obowiązki. Ksiądz Kardynał zaleca również, by księża koncelebrujący Mszę św. stosowali maseczki.

3. W trosce o higienę, w kościołach i kaplicach powinny być dostępne dla wiernych płyny do dezynfekcji rąk. Przed Eucharystią, a także przed Komunią św., księża i szafarze powinni zdezynfekować swoje dłonie.

4. Dopóki trwa pandemia, rekomendowaną formą jest udzielanie Komunii św. na dłoń wiernego. Pamiętajmy jednocześnie, że nie wolno odmówić Komunii świętej ani do ust, ani na rękę. Należy zadbać, aby Komunia św. na rękę i do ust była udzielana w dwóch odrębnych miejscach, zaś w przypadku parafii pojedynczych najpierw pierwszym sposobem (na dłoń), a potem drugim.

Metropolita Warszawski prosi, by Księża instruowali wiernych o sposobie przyjmowania Komunii św. na rękę, gdyż wiele osób wciąż nie wie jak odpowiednio i godnie przyjąć Eucharystię w ten sposób. Niewątpliwie istnieje potrzeba wyjaśniania – podczas kazań czy ogłoszeń duszpasterskich – sensu przyjmowania Komunii św. na rękę w czasie pandemii.

5. Przypominamy, że osoby starsze i chore, pozostające w grupie ryzyka zarażeniem oraz opiekujące się nimi, a także osoby obawiające się z uzasadnionych przyczyn zakażenia, nie są zobowiązane do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Warto o tym przypomnieć wiernym w ogłoszeniach duszpasterskich, zachęcając jednocześnie te osoby do uczestnictwa we Mszach świętych, także w tygodniu, kiedy do kościołów przychodzi mniej osób, oraz do korzystania z wciąż licznie dostępnych transmisji.

ks. Przemysław Śliwiński

rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej ”

Módlmy się za tego brata, który widać zapomniał kim jest Bóg, że jest Panem życia i śmierci, Ten, co wskrzesza umarłych.

Boicie się wirusa, boicie się ministrów, boicie się sanepidu i kar pieniężnycha gniewu Bożego się nie boicie! Jakżeż trudno jest zaufać Chrystusowi, jakżeż trudno.

Jak długo jeszcze będziecie bezcześcić Sakramenty Święte, dokąd jeszcze będziecie znieważać Chrystusa?! Komunia Święta na rękę, godnie? Barbarzyństwo!

Komunia Święta tylko przez uświęconą dłoń kapłana – na język i na kolanach!

Powiadam wam, zrzućcie maski, a Najświętszy Sakrament niech będzie wywyższony, niech rozświetla polskie ulice, serca i umysły. Pokutujcie, a ominie was, to co niebawem zstąpi na świat. Ja to już widziałem, wy dopiero ujrzycie – kiedy przyjdzie. I żeby nawet dzisiaj zniknął wirus, to nic wam po tym, albowiem to co nadchodzi będzie gorsze – przed tym się nie ukryjecie. Pokutujcie.

Kamil Stanisław Banasiowski -13

Ten wpis został opublikowany w kategorii LIST OTWARTY i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.